Obecné informace

Akutní kašel je normální obranný reflex sloužící k odstranění cizích částic a sekretů (hlenů) z dýchacích cest. Akutní kašel netrvá déle než 3 týdny. Nejčastější příčinou je akutní infekce horních a dolních dýchacích cest, která je ve většině případů virového původu a léčba je pouze symptomatická, tzn. že pouze zmírňujeme příznaky po dobu přirozeného průběhu onemocnění. Používáme antitusika (léky tlumící suchý, dráždivý kašel) nebo expektorancia a mukolytika (léky odstraňující hlen z dýchacích cest pokud už dítě začne vykašlávat hleny –  tzn. má vlhký neboli produktivní kašel). Od těchto léků nelze očekávat vymizení kašle, maximálně můžeme dosáhnout jeho zmírnění. Rozhodně nemá smysl po několika dnech měnit sirupy, protože „nezabírají“.

V úvodu onemocnění většinou užíváme nejdříve antitusika. Po 3-4 dnech dojde přirozeně k přechodu do vlhkého kašle (i bez jakékoli léčby) a můžeme pak podávat léky na produktivní kašel. Obě skupiny léků na kašel jsou volně prodejné v lékárně. Jedinou výjimkou je lék Erdomed, který si pacient hradí sám, ale je nezbytný předpis na recept.

Kombinace současného podání antitusik a mukolytik/expektorancií není vhodná. Když už kombinaci použijeme, expektorancia/mukolytika podáváme v ranních a odpoledních hodinách (poslední dávku volíme okolo 16 -17 hod), antitusika pak na noc.

Poznámka pro praxi:

Při běžném nachlazení (rýma) není léčba kašle výše uvedenými léky obvykle indikována. Podávání těchto léků neovlivní průběh choroby. Doporučuje se zvýšený příjem tekutin, léky na snížení teploty – antipyretika, které působí většinou zároveň proti bolesti a mohou pomoci i např. proti bolesti v krku. Dále je doporučován zvlhčený vzduch a u kojenců zvýšená poloha v postýlce.

Zásadní u rýmy je užívání nosních isotonických či hypertonických kapek („mořská voda“) s následným nenásilným vysmrkáním u větších dětí či odsátím sekretu u malých dětí. Pak do takto „připraveného“ nosu podáváme tzv. nosní dekongescencia (Nasivin, Olynth apod…) k uvolnění nosních průduchů. Někdy u malých dětí využíváme mírného antitusického (proti kašli) a zklidňujícího efektu např. Fenistilu – kapky.

Podávání léků na kašel, především antitusik, je potřeba vždy pečlivě zvážit. U dětí do 2 let se podávání léků na kašel (antitusik ani mukolytik) nedoporučuje.

Léky na kašel

Léky tlumící kašel (antitusika)

dělíme na centrální a periferní. Kašel antitusiky tlumíme jen v případě, kdy výrazně narušuje kvalitu života nemocného dítěte (např. ruší významným způsobem spánek) a je vyčerpávající.  Při léčbě je nezbytné se řídit příbalovými letáky a volit správnou dávku a dodržovat věkovou hranici pro podávání jednotlivých léků. Pokud se už rozhodneme pro léčbu antitusiky, volíme nečastěji léčiva ze skupiny periferních antitusik butamirát, dropropizin, levodropropizin). Patrně nejlépe tolerované antitusikum je levodropropizin (LEVOPRONT).

Nejčastěji užívané léky:

Periferní antitusika

  • Tussin, Sinecod, Stoptussin – všechny obsahují stejnou účinnou látku – butamirát. Stoptussin navíc obsahuje ještě guaifenesin, který pomáhá i k odkašlání.
  • Ditustat – účinná látka dropropizin
  • Levopront – účinná látka levodropropizin

Centrální antitusika (většinou doporučovaná pro děti od min. 6 let, spíše až od 12 let)

  • Codein, Korylan, Pleumolysin – obsahují codein
  • Robitussin, Stopex – obsahují dextrometorfan

Léky odstraňující hlen z dýchacích cest  (tzv. expektorancia, mukolytika)

používáme při vlhkém, produktivním kašli. Ani u této skupiny nelze ve většině případů jejich efekt doložit či vyvrátit. Používání u dětí s astma bronchiale musí být uvážlivé pro riziko zhoršení obstrukce (zúžení) dýchacích cest. Při akutní dušnosti je podání léků této skupiny dokonce zakázáno (kontraindikováno). Také se nedoporučuje podávání u dětí s omezeným kašlacím reflexem.

Nejčastěji užívané léky:

  • Ambrobene, Ambrosan, Mucosolvan – všechny obsahují stejnou účinnou látku ambroxol
  • ACC, Solmucol, Mucobene – všechny obsahují N-acetylcystein
  • Erdomed – účinná látka erdostein

Rostlinné přípravky

Existuje poměrně velká skupina rostlinných přípravků (tzv. fytofarmak), –  léčiv obsahujících výtažky z různých rostlin (břečťan, jitrocel, tymián, sléz, mateřídouška a jiné). Přípravky jsou bezpečné i u nejmladších dětí, dobře tolerované, většinou působí na oba typy kašle (zklidní dráždivý kašel a zároveň ředí hleny a usnadňují odkašlání).

Mezi tyto přípravky patří:

  • Prospan, Hedelix – výtažek z břečťanu
  • Stopkašel – jitrocel, šípek, mateřídouška, bazalka, sléz
  • Mucoplant – jitrocelový sirup
  • Bronchipret – od 1 roku, obsahuje tymián a břečťan
  • Kaloba – od 1 roku, výtažek z kořene rostliny Pelargonium sidoides
  • U rýmy k uvolnění vedlejších nosních dutin Sinupret (od 1 roku) či Nasivin sinus (od 3 let).

Laryngitida (zánět hrtanu) – štěkavý kašel

Speciální situací u dětí je štěkavý kašel při zánětu hrtanu (laryngitidě). Jedná se vždy o závažný stav přicházející obvykle ve večerních či nočních hodinách, který může ohrozit dítě dušením. První pomocí je vystavit dítě studenému vzduchu (otevřít okno, vyjít s dítětem na balkón nebo na ulici, při teplejším počasí je možné využít chladný vzduch z otevřené chladničky…), zajistit vlhké prostředí. Můžeme podat Fenistil kapky. Pokud tato opatření nevedou k úlevě a mizení obtíží, je nutné vyhledat lékařskou pomoc, event. volat RZP (Rychlou záchrannou službu) – tel. 155.

Pokud dítě kromě štěkavého kašle má i  tzv. inspirační stridor (hlasitý, sípavý nádech), případně pokud při nádechu viditelně zatahuje svaly v jamce mezi klíčními kostmi a svaly mezi žebry, je stav velmi vážný a život ohrožující, proto kromě výše uvedených opatření je nutné volat RZP hned.