Nebezpečí nákazy

Ne každé klíště je nakažené, ale ke každému přisátému klíštěti se musíme chovat tak, jako by nakažené bylo.
Mezi nejznámější a nejčastější nemoci přenášené klíšťaty patří klíšťová encefalitida a lymeská borelióza.
Nejvyšší počet klíšťat nakažených virem klíšťové encefalitidy bývá v oblastech řek. Nejznámějšími přírodními ohnisky v ČR jsou jižní a střední Čechy. Infikovaná klíšťata se ale vyskytují v celé Evropě.
Jičínsko patří k oblastem, ve kterých je procento klíšťat nakažených virem klišťové encefalitidy menší, větší procento klíšťat je zde schopno přenést lymeskou boreliózu.

Doba přisátí ve vztahu k riziku infekce

Častou otázkou je, zda záleží na době, po kterou bylo klíště na člověku přisáté. V případě viru klíšťové encefalitidy na čase tolik nezáleží, i když se předpokládá, že během prvních několika hodin (dvou až tří) by k přenosu nemělo dojít. Naopak u lymeské boreliózy k přenosu dochází až po delší době (až 24 hodin). Baktérie se nacházejí ve střevě klíštěte. Nejprve se musí začít množit, přecházet do slinných žláz a odtud do krve člověka. Tento proces trvá přibližně 24 hodin.

Preventivní chování v přírodě

Nejlepší prevencí před nemocemi přenášemými klíšťaty je snižování rizika přisátí klíštěte.
Do přírody je vhodné mít světlé oblečení (klíšťata jsou na oblečení vidět), pevnou obuv a delší ponožky, do kterých jsou staženy kalhoty. Klíště se dostává na tělo nejčastěji štěrbinou mezi kalhotami a obuví, leze směrem vzhůru a přisaje se kdekoliv na těle i na hlavě ve vlasech. Je vhodné používat repelent, který se stříká na oděv i kůži a zabrání vniknutí a přisátí klíštěte. Při použití repelentu společně s opalovacím krémem se nanáší nejdříve krém proti slunci, potom repelent.
Po procházce v přírodě je třeba si důkladně prohlédnout tělo, zda někde není přisáté klíště. To se často drží na vlhčích místech – podkolenní a podpažní jamka, intimní partie. Přisáté klíště nesvědí a nepříjemné pocity se mohou objevit až za několik hodin i dnů, kdy již může být přeneseno onemocnění.

Odstranění klíštěte

Při jakékoliv manipulaci je nejlepší použít jednorázové gumové rukavice. Místo a klíště zakápneme alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkáme asi tři až pět minut. Alkohol je velmi účinný na virus. Teprve poté se doporučuje použít kleštičky určené k odstraňování klíšťat. Ty lze koupit v lékárně. Použít lze i pinzetu. Klíště je třeba zachytit hned u kůže a kývavým pohybem jej dostat ven. Pokud jste zvyklí vyndávat klíště jeho „vytočením“, je jedno, zda točíte ve směru nebo proti směru hodinových ručiček.
Místo po přisátí klíštěte se následně potře dezinfekcí.
Stejně bychom měli postupovat i při odstraňování klíštěte u domácích zvířat – koček či psů (prevence nákazy zvířete i osoby, která klíště vytahuje).
V žádném případě se nesmí vytažené klíště rozmačkávat nehty, či jakkoliv mačkat. Také není dobré ho mastit. Po vytažení je třeba jej smočit opět v kapce dezinfekčního roztoku a vhodit například do toaletní mísy. Klíště by se nemělo ani pálit zapalovačem, ani házet do koše. Jako dezinfekce se může použít například Jodisol, Septoderm, či jiný alkoholový dezinfekční roztok.
V přírodě není nejlepší klíště hned odstraňovat, pokud k tomu nemáme výše uvedené možnosti.
Pokud v ráně zůstane část klíštěte, pak není nutné volit radikální chirurgické řešení, ale místo ošetřit mastí s obsahem antibiotika (např. Framykoin) a počkat na proces přirozené obrany organismu. Místo drobně zhnisá a zbytek klíštěte se tak vyloučí mimo kůži, jako například dřevěná tříska.
V místě přisátí klíštěte se může objevit zarudnutí. To je varující známkou jen v případě, je-li průměr větší než pět centimetrů. V tomto případě je na místě myslet na možnost nákazy lymeskou boreliózou a navštívit lékaře.

Očkování

Proti nákaze virem klíšťové encefalitidy se lze bránit očkováním. Základní očkování zahrnuje celkem 3 dávky, první přeočkování je po 3 letech, každé další pak po 5 letech. S očkováním je nejlepší začít v zimních měsících nebo brzy na jaře. Pokud se rozhodneme začít očkovat již v sezóně, kdy jsou klíšťata aktivní, lze zvolit zkrácené schéma. Obranyschnopnost nastupuje u obou schémat vždy 14 dní po druhé dávce.
Vzhledem k tomu, že onemocnění klíšťovou encefalitidou probíhá hůře u dospělých (těžší průběh, větší riziko neurologických komplikací i trvalých následků), je nanejvýš vhodné očkovat nejdříve starší děti a rodiče.
Očkovací látka proti lymeské borelióze zatím není k dispozici. K nákaze lymeskou boreliózou však dochází až po delší době přisátí klíštěte, proto nejlepší prevencí je včasné a správné odstranění klíštěte.