Charakteristika a zdroj

Záškrt je bakteriální infekční onemocnění vyvolané bakterií Corynebacterium diphtheriae. Onemocnění se vyskytuje celosvětově, po zavedení očkování však v menší míře. Vysoké riziko nákazy je především v rozvojových zemích Asie a Afriky. Záškrt je výhradně lidskou nemocí. Nejčastější přenos je kapénkovou cestou nebo kontaktem s kontaminovanými předměty. Bakterie může přežívat v prachu nebo zaschlém hlenu několik týdnů.

Projevy

Inkubační doba je 2-4 dny. Bakterie neproniká do organismu, ale způsobuje povrchové poškození tkání, zejména sliznice dýchacích cest. Bakterie tvoří toxin (bakteriální jed), který ničí zdravou tkáň v okolí bakterie. Z poškozené sliznice vznikají mohutné povlaky, které brání proudění vzduchu a mohou vést k zadušení. Nemoc ve svém počátku může vypadat jako běžná angína, po 2 – 3 dnech ale dochází ke zhoršení stavu, povlaky mohutní a šíří se i do hltanu a hrtanu. Postupně dochází k mohutnému otoku dýchacích cest a krku se zvyšující se horečkou. Neléčené onemocnění může skončit zadušením nemocného. Komplikací záškrtu je prostup toxinu do krevního řečiště, kde způsobuje poškození srdce, nervové tkáně a ledvin.

Léčba

Onemocnění se léčí antibiotiky a podáním protilátek proti bakteriálnímu toxinu. V závažných případech je nutná hospitalizace na jednotce intenzivní péče a izolace na infekčním oddělení.

Prevence

Jedinou bezpečnou prevencí je očkování. V České republice se plošně očkuje od roku 1946, proto se zde záškrt téměř nevyskytuje. Toto onemocnění se však nadále vyskytuje v rozvojových zemích. V Evropě jsou hlášeny ojedinělé importované případy. Na počátku 90. let však byla epidemií postižena část Ruska a některých republik bývalého Sovětského svazu (cca 20 000 případů). Postiženi byli ti, kteří nebyli očkovaní nebo byli očkovaní neúplně.

Očkování

Základní: schema 2+1 kombinovanou hexavalentní vakcínou (tj. vakcínou proti 6 nemocem: záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, hepatitidě B a infekci způsobené bakterií Haemophilus influenze typ b)
・ 1. dávka od 9. týdne života
・ 2. dávka za 2 měsíce od první
・ 3. dávka minimálně 6 měsíců po druhé dávce
Přeočkování:
・ 1. přeočkování v 5 letech (záškrt, tetanus, černý kašel)
・ 2. přeočkování v 10 letech (záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna)